Ingatlanpiaci trendek és a babaváró hitel augusztusban

Ingatlanpiaci trendek és a babaváró hitel augusztusban


Augusztusban 11 945 ingatlan cserélt gazdát Magyarországon, ez 16 százalékos visszaesés tavaly augusztushoz képest, amikor 13 869 adásvétel történt a Duna House  saját adatain alapuló becslése szerint 


A Duna House szerint az idei első nyolc hónapban 102 104 adásvétel történt, ez 3 százalékkal marad el a 2018. január-augusztusi időszaktól, ám erősebb, mint az azt megelőző két év.
Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője szerint az idei nyári visszaesést ingatlanközvetítői tapasztalatok alapján az erősödő gazdaságnak köszönhető hosszabb és sűrűbb nyaralások is okozhatták a piacon. A közleményben hozzátette, a családvédelmi intézkedésektől várt pozitív felfutás sem érződik egyelőre a keresletben, az intézkedések hatása a következő, őszi hónapokban realizálódhat az ingatlanpiacon.
Viszont az ingatlan.com mérése szerint is visszaesett a kereslet. A portál előrejelzése szerint a budapesti használt ingatlanok piacán tetőződtek az ár a nyáron. 

A babaváró támogatások közel felét lakásvásárlásra igénylik a Duna House hitelcentruma adatai alapján. A folyósított támogatások átlagos nagysága 9,7 millió forint, szinte mindenki a maximális összeget igényli és a bankok minimális korrekcióval hagyják jóvá.

Az elemzés szerint a felújításra fordított támogatással együtt az ügyletek közel kétharmada az ingatlanpiacra és a lakásállományra van erőteljes hatással, illetve sokan meglévő hitelüket elő- vagy végtörlesztik a pénzből.
A független hitelközvetítő több mint 200 babaváró támogatást vizsgált meg az elmúlt időszakban benyújtott igénylések alapján. Ebből kiderült, hogy az igénylők 13 százaléka megtakarítási céllal veszi fel a támogatást, ezen belül részben a később megszületendő gyermek miatt, részben pedig magyar állampapír pluszt vásárolnak belőle.
A támogatást igénylő friss házasok 10,5 százaléka pedig valamilyen régebbi hitelét szeretné részlegesen vagy teljesen törleszteni. Elenyésző számban voltak olyanok is, akik autóvásárlást vagy a vállalkozás fejlesztést jelölték meg a felhasználás céljaként.
A jegybank adatai szerint a babaváró hitelkihelyezés júliusban 54 milliárd forint volt, 5500 hitelfolyósítást jelentettek a bankok 9,7 millió forint átlagos összegben. A támogatás iránt megmarad az élénk érdeklődés, így az éves babaváró hitelkibocsátás 400 milliárd forint is lehet az első teljes évben, ami 25-40 ezer ügyfelet jelenthet.

Forrás:MTI